Przed wyborem odpowiedniego materiału do firan, warto wziąć pod uwagę jego podatność na zagniecenia, zdolność przepuszczania światła oraz jak on będzie się układał na oknach. Jaki materiał na firany wybrać do swojego domu?

Odpowiedni materiał do firan

Wybór odpowiedniego materiału powinien być uzależniony od rezultatu, jaki chcemy uzyskać w swoim domu czy konkretnym pomieszczeniu. Każdy materiał ma unikalne cechy. Poniżej przedstawiamy krótki opis najpopularniejszych materiałów:

Markizeta – materiał przypomina siatkę oraz idealnie pasuje do salonu. Główną zaletą tego materiału jest gładkość oraz brak konieczności prasowania.
Żakard – wciąż modny w polskich domach. Podobnie jak markizeta – nie wymaga uporczywego prasowania. Wadą tego materiału jest jednak podatność na łapanie kurzu, co w konsekwencji może zmuszać do częstego prania.
Tiul – na rynku znajdziemy głównie firany tiulowe wykonane z bawełny lub jedwabiu. Wybierając ten materiał, można być pewnym ożywienia pomieszczenia, dzięki wysokiej przepuszczalności światła.
Satyna – firany z tego materiału idealnie pasują zarówno do sypialni, jak i salonu. Niestety główną wadą materiału jest podatność na gniecenie się, z tego względu nie jest polecany dla osób nielubiących prasować.

Firany – gdzie kupić?

Wymarzone firany możemy zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez Internet. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Decydując się na zakup w sklepie stacjonarnym, będziemy mieli możliwość dotknięcia danego materiału, a finalnie zakupić firany na wymiar.

Bezcenna może się okazać także pomoc pracownika sklepu, udzielającego porady np. jakie firany do rolet dzień noc wybrać. Minusem oczywiście jest czas, który, musimy poświęcić, przyjeżdżając do danego sklepu oraz przeglądać oferty. Z uwagi na chęć oszczędności czasu wiele osób decyduje się na zakup firan z internetowych sklepów. Choć wybór jest ogromny, minusem może być brak fizycznej możliwość dotknięcia i zobaczenia barwy danego materiału.

Firany – jak mierzyć?

Przed zakupem firan, musimy dowiedzieć się jakiej długości i szerokości muszą one być, aby pasowały do okna. Przyjmując potencjalną długość firan, powinno mierzyć się odległość od karniszy do podłogi, przy założeniu, że firany powinny kończyć się 2-3 cm przed podłogą. Chcąc zmierzyć potencjalną szerokość firany, należy przyjąć szerokość karnisza, który powinien wystawać ok. 20 cm z każdej strony okna.

Jesteśmy mobilni! Umów niezobowiązujący pomiar lub prezentację 720 814 814