Rolety łączą w sobie funkcję dekoracyjną i ochronną. Latem zmniejszają nasłonecznienie pomieszczeń i tym samym umożliwiają zachowanie odpowiedniej temperatury w pokoju, zimą stanowią dodatkową izolację i zmniejszają straty ciepła. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, rolety mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, rozjaśnić je lub wręcz przeciwnie – dodać sypialni lub salonowi przytulności. Rolety stanowią doskonałą alternatywę dla firan i zasłon: jeśli szukasz skutecznego sposobu na ograniczenie ilości światła wpadającego do pokoju, postaw na stylowe rolety wewnętrzne. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być jak najlepiej dopasowane, dlatego tak ważny jest dobór rozmiaru rolet do okna. W jaki sposób wybrać najlepsze rolety i czym kierować się przy zakupie?

Rodzaje rolet – który model wybrać?

Rolety dzielimy przede wszystkim na zewnętrzne i wewnętrzne – oba rodzaje rolet różnią się między sobą i pozwalają na uzyskanie nieco innego efektu. Rolety zewnętrzne polecane są przede wszystkim jako rozwiązanie termoizolacyjne – ograniczają stratę ciepła w chłodne dni i zarazem zmniejszają stopień nagrzewania się pomieszczeń. Specjalne modele antywłamaniowe stanowią także dodatkowe zabezpieczenie przez złodziejami. Silne słońce mocno daje Ci się we znaki? W nocy przeszkadzają Ci latarnie za oknem i chcesz całkowicie zaciemnić sypialnię? A może mieszkasz w domu jednorodzinnym i zależy Ci na dodatkowej ochronie antywłamaniowej? Rolety zewnętrzne to przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy rolet zewnętrznych pozwalają na montaż nie tylko podtynkowy, ale również we wnęce okiennej, dlatego możesz zdecydować się na nie nie tylko na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. Rolety zewnętrzne mogą być także montowane na oknach dachowych – specjalny system adaptacyjny nie jest zintegrowany z oknem.

Rolety wewnętrzne to z kolei propozycja dla osób zainteresowanych zwiększeniem swojej prywatności przy zachowaniu częściowej przepuszczalności. Przez rolety wewnętrzne do pomieszczenia dostaje się przyjemne, rozproszone światło – dzięki temu z powodzeniem mogą zastępować firanki lub cienkie zasłony. Rozmaite rodzaje rolet umożliwiają nie tylko skuteczne ograniczenie światła wpadającego do pomieszczenia, ale również stworzenie ciekawej aranżacji. Jakie rodzaje rolet masz do dyspozycji?

  • roleta wolnowisząca – prosta w montażu i wygodna w codziennym użytkowaniu. Jeśli chcesz, by cały materiał rolety dokładnie zasłaniał okno, wybierz roletę montowaną w kasecie – specjalnie zaprojektowane prowadnice sprawiają, że do wnętrza pomieszczenia nie dostają się niechciane promienie słoneczne; 
  • roleta rzymska stanowi z kolei piękne uzupełnienie aranżacji: duży wybór materiałów sprawia, że możesz wykorzystać ją jako dekorację. 
  • roleta dzień – noc – propozycja, która powstała z myślą o klientach zainteresowanych uniwersalnym rozwiązaniem: paski materiału zamontowane zostały w taki sposób, by w razie potrzeby całkowicie zasłonić okno lub stworzyć prześwity, by wpuścić nieco światła do wnętrza. 
  • roleta na okno dachowe – specjalny mechanizm montowany do ramy okiennej pozwala na zachowanie pełnej funkcjonalności i skuteczne zasłanianie okna dachowego.

Dobór rozmiaru rolet do okna – co musisz wiedzieć?

Nawet najpiękniejsze rolety nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie będą odpowiednio dopasowane do rozmiarów okien, dlatego przed zakupem konieczne jest wykonanie szczegółowych pomiarów. W przypadku klasycznych rolet zmierz szerokość szyby i dodaj do otrzymanego wyniku ok. 3 cm, by roleta była nieco szersza niż szyba. Zmierz także wysokość, czyli odległość pomiędzy górną i dolną listwą przyszybową. Podobne parametry bierze się także pod uwagę przy wyborze rolet typu dzień – noc. Zbyt szeroka roleta będzie zasłaniała klamkę i uniemożliwi wygodne otwieranie i zamykanie okna. Jeśli planujesz montaż rolety ściennej, zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj do tej wartości kilka centymetrów, by roleta była szersza od wnęki. W przypadku wysokości weź pod uwagę, że należy dodać ok. 7 cm nad wnęką okienną, by zamontować mechanizm. Zbyt długa roleta nie jest problemem – nie trzeba bowiem rozwijać jej w całości. Roleta nie powinna być jednak zbyt krótka, ponieważ nie będzie wówczas spełniać swojej roli. Dobór rozmiaru rolet do okna w przypadku rolet zewnętrznych należy zlecić profesjonalistom – dzięki temu masz gwarancję, że zamówione rolety będą idealnie dopasowane do wymiarów Twoich okien. Często rolety zewnętrzne tworzone są na indywidualne zamówienie: nie warto ryzykować niedokładnych pomiarów.

Umów się na niezobowiązujący pomiar i prezentację 720 814 814