Lista zalet nawet najprostszych rolet jest naprawdę długa: przede wszystkim chronią przed słońcem, ale mogą być również elementem dekoracyjnym i optycznie ocieplać lub powiększać pomieszczenie. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tę alternatywę dla zasłon i montuje na swoich oknach nowoczesne rolety! Jak wszystkie inne elementy wyposażenia domu i mieszkania, tak również i rolety mogą ulec uszkodzeniu; co zrobić w takiej sytuacji? Jak naprawić roletę? Czy samodzielna wymiana rolety w kasecie jest możliwa? Co zrobić, gdy psuje się mechanizm rolety? Podpowiadamy, co możesz zrobić samodzielnie i w którym momencie warto oddać swoje rolety w ręce specjalisty.
Jak naprawić roletę? To zależy od uszkodzenia
Prawidłowo użytkowana roleta wysokiej jakości nie powinna ulec zbyt szybko zniszczeniu. Jeśli delikatnie podnosimy ją i opuszczamy, posłuży nam przez długie lata. Niekiedy jednak roleta samoistnie opada lub zacina się w połowie opuszczania, a czasem wręcz nie da się jej podnieść. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest awaria jednego z elementów rolety (najczęściej jest to kaseta, prowadnica, system mocowania czy mechanizm łańcuszkowy), wada fabryczna lub nieprawidłowy montaż. Pół biedy, jeśli roleta jest jeszcze na gwarancji i możemy wezwać fachowców, którzy usuną awarię. Niekiedy jednak nie jest to możliwe, a wtedy pojawia się pytanie: jak wymienić sznurek w rolecie lub naprawić cały mechanizm?
Jak naprawić sznurek od rolety? Prosty sposób
Zerwany sznurek od rolety to nie problem! Jego wymiana nie zajmie dużo czasu, szczególnie jeśli dysponujesz nowym sznurkiem, który może zastąpić ten zerwany. Jak naprawić sznurek od rolety? Zdejmij roletę, delikatnie otwórz obudowę mechanizmu sterującego i zdejmij zepsuty łańcuszek z kółka zębatego, a następnie zastąp go nowym. Większość sznurków od rolet posiada specjalne złączki dlatego, jeśli uszkodzenie wystąpiło w pobliżu miejsca spięcia, można po prostu skrócić sznurek o kilka centymetrów. Zwróć jednak uwagę, jaka jest przyczyna uszkodzenia – niewykluczone, że sznurek zerwał się z powodu uszkodzenia mechanizmu i nadmiernego ciągnięcia po to, aby podnieść lub opuścić roletę. W takim wypadku wymiana lub ponowne założenie sznurka nie rozwiąże problemu.
Mechanizm rolety – jak naprawić?
W przypadku konieczności naprawy lub wymiany mechanizmu wszystko zależy od tego, jaki model rolety posiadasz. Im prostszy, tym szybciej wymienisz bądź naprawisz mechanizm rolety. Jak naprawić uszkodzenia? Przyjrzyj się dokładnie rolecie i spróbuj ustalić, która część uległa uszkodzeniu. Jeśli roleta opadła i nie da się jej podnieść, sprawdź poszczególne elementy łączeniowe. Nowy mechanizm do rolety wewnętrznej to stosunkowo niewielki wydatek, dlatego zamiast prób sklejenia poszczególnych części rekomendujemy po prostu zakup całego systemu. W takim wypadku wystarczy wymiana mechanizmu w kasecie lub przełożenie go do rury nawojowej. Zastanawiasz się, jak naprawić roletę dzień – noc? Tu także konieczne może być wymienienie całego mechanizmu; najprostsze modele znaleźć można nie tylko w marketach budowlanych, ale również supermarketach.
Jak naprawić plisy?
Plisy, czyli alternatywa dla rolet to także coraz popularniejsze rozwiązanie; świetnie prezentują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach oraz umożliwiają odsłanianie okna zarówno od dołu, jak i od góry. Jak naprawić plisy w momencie, gdy mechanizm uległ uszkodzeniu i nie masz możliwości przesuwania plisy w wybrany sposób? Wymiana sznurka nie różni się zasadniczo od wymiany sznurka w rolecie. Czasem całość zacina się także z powodu rozprostowania lub skrzywienia zagięć – w takim wypadku rozwiązaniem będzie delikatne ręczne złożenie plisy na kilkanaście godzin, by materiał wrócił do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli pomimo tego nadal nie jesteś w stanie operować plisą, niewykluczone, że potrzebna będzie pomoc fachowców, ponieważ nieostrożne działanie może prowadzić do uszkodzenia delikatnego materiału lub połamania części.
A jak naprawić roletę okienną zewnętrzną?
Nie tylko rolety wewnętrzne i plisy ulegają uszkodzeniu; modele montowane na zewnątrz również! Uszkodzeniu ulec mogą wszystkie elementy ruchome, szczególnie jeśli podnosisz i opuszczasz rolety codziennie. Najczęstsze problemy dotyczą zwijacza, taśmy lub linki, bocznych wykończeń listwy oraz ślizgów pancerza. Jeśli elektryczna roleta nie chce się podnosić, awaria może dotyczyć także silnika lub mechanizmu sterującego. Jak naprawić roletę okienną zewnętrzną? Jeśli nie znasz się na tego typu pracach, lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie serwisu – samodzielne eksperymenty nie zawsze kończą się dobrze. Na własną rękę warto wyczyścić i nasmarować cały mechanizm, ponieważ piasek i inne zanieczyszczenia są częstą przyczyną zacinania rolet zewnętrznych. Przetrzyj konstrukcję wilgotną szmatką z odrobiną łagodnego detergentu, a następnie zabezpiecz uszczelkę i wał nawojowy suchym smarem.
Czy samodzielna naprawa rolet to dobry pomysł?
W przypadku prostych modeli rolet warto spróbować samodzielnie naprawić mechanizm lub wymienić zużyte części – nie musisz mieć szczególnych umiejętności, by to zrobić, zwłaszcza że wszystkie części kupisz bez problemu w markecie budowlanym lub zamówisz przez internet. W przypadku rolet na zamówienie czy droższych modeli zalecamy jednak kontakt z biurem obsługi klienta – nie ryzykuj, że uszkodzisz kosztowny mechanizm i tym samym konieczny będzie zakup nowej rolety! Zastanów się także czy opłacalne jest naprawianie tanich, kupionych w supermarkecie rolet – niekiedy wymiana na nowe, niezawodne i stylowe rolety lub plisy może być najlepszym rozwiązaniem.
Jak naprawić roletę, która się podrze?
Rozdarcie rolet zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ najczęściej są one wykonane z mocnego i odpornego materiału. Jeśli jednak zauważysz rozdarcie rolety na brzegu lub środku, możesz delikatnie pomalować ten fragment lakierem do paznokci w odpowiednim kolorze lub bezbarwnym. W takim wypadku zdejmij roletę, podłóż pod rozdarcie czystą kartkę papieru i zamaluj rozcięcie, a po wyschnięciu powtórz całą operację po drugiej stronie. Tak zabezpieczoną roletę zawieś i użytkuj dopiero w momencie, gdy lakier dokładnie wyschnie. Możesz pokusić się także o wymianę samego materiału, choć w przypadku rolet jego cena jest najczęściej głównym kosztem rolety i bardziej opłacalna może okazać się po prostu wymiana całej rolety. Może właśnie nadszedł czas na zmianę aranżacji i wybór nowych rolet do salonu lub sypialni?