Mycie okien nie jest takie proste! O ile samo usunięcie brudu z szyb i futryn nie wymaga specjalnych starań, to jednak bardzo często borykamy się z nieestetycznymi śladami. Jak szybko i bezproblemowo umyć okna? Poniżej znajdziesz porady, aby na oknach nie pozostawały smugi – dzięki nim mycie okien stanie się prawdziwą przyjemnością!

Skąd się biorą smugi na oknach?

Pora na gruntowne porządki: ścierasz kurze, czyścisz kafelki, myjesz dokładnie okna… Po kilku godzinach na szyby pada słońce i nagle okazuje się, że znowu całe szyby są pokryte nieestetycznymi smugami? Powodów może być kilka:

  • szyby były bardzo mocno zabrudzone, przez co brud smuży się na ich powierzchni,
  • detergent nie rozpuścił dokładnie brudu,
  • użycie zbyt szorstkiej szmatki, która niedokładnie zbiera brud,
  • szyby były ubrudzone tzw. tłustym brudemmieszaniną kurzu i cząsteczek tłuszczu, 
  • końcówka zbieraka nie przylega dokładnie do szyb.

Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na to, że nawet najdokładniejsze mycie nie wyeliminuje smug na szybach. Jeśli Ty także borykasz się z takim problemem, najwyższa pora na zmianę sposobu mycia – kilka prostych wskazówek sprawi, że zapomnisz, czym są smugi na oknach.

Czym myć okna?

Dobór odpowiedniego preparatu ma znaczenie – jeśli po raz kolejny po umyciu okien zauważasz nieestetyczne smugi, warto spróbować czegoś innego. Dedykowane preparaty do szyb są wygodne w użyciu i ogólnodostępne; nie musisz jednak wydawać pieniędzy, ponieważ skuteczny środek do mycia szyb możesz przyrządzić samodzielnie. Wiele osób poleca mycie okien za pomocą płynu do naczyń – co prawda skutecznie usuwa on wszelkie tłuste plamy czy zacieki, jednak czasem możesz mieć problem z dokładnym zmyciem go z szyb i framug. Najpopularniejszą mieszanką jest woda z octem spirytusowym: wystarczy zmieszać w misce wodę i ocet w stosunku 1:1. Taki środek nie tylko świetnie usuwa brud, ale również doskonale nabłyszcza szyby. W przypadku dedykowanych produktów do dyspozycji masz specjalne preparaty do szyb oraz środki do czyszczenia framug i parapetów.

Mycie okien – praktyczne wskazówki

Mycie okien rozpoczynamy od… wybrania odpowiedniej pory. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie! Jeśli okno będzie wystawione na działanie silnych promieni słonecznych, woda wyschnie zbyt szybko – nie zdążysz usunąć brudu, a na szybie powstaną natychmiast smugi, zacieki i plamy po kroplach. Mycie okien w deszczowy dzień nie ma z kolei zbyt dużego sensu; w mroźne dni natomiast nie należy tego robić ze względu na ryzyko pękania szyb. Zwróć też uwagę na umiejscowienie okien. Okna skierowane na wschód najlepiej myć około południa, te wychodzące na zachód – od wschodu słońca do wczesnego popołudnia. W przypadku okien południowych poczekaj na popołudnie, a okna północne możesz myć w zasadzie o dowolnej porze dnia. 

Przed rozpoczęciem mycia okien warto dokładnie wyczyścić rolety lub żaluzje – o ile zwykle pamiętamy o praniu firanek i zasłon, to jednak żaluzje lub rolety traktowane są dosyć po macoszemu. Materiałowych rolet nie należy prać w pralce ani prasować; w przypadku zabrudzeń do czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Żaluzje najłatwiej czyścić w pozycji zamkniętej – możesz wykorzystać wilgotną ściereczkę lub specjalną końcówkę odkurzacza.

Okna myjemy od góry szyby do dołu, a osuszamy w przeciwnym kierunku. Możesz w tym celu wykorzystać nie tylko ręczniki papierowe (które często zostawiają drobinki i paprochy na powierzchni szyby), ale również stare gazety. Świetnym sposobem na usunięcie ewentualnych smug z szyb jest wykorzystanie starych nylonowych rajstop. Jeśli okna myjesz stosunkowo często i nie są mocno zabrudzone, wystarczy wybrać ściereczkę z mikrofibry i wodę. Jeżeli do mycia szyb używasz ściągaczki, pamiętaj, że należy ją bardzo mocno przycisnąć do szyby, a po każdym pociągnięciu w dół trzeba usunąć z niej brud oraz nadmiar wody.

Aby okna zachowały blask na dłużej, prostym sposobem jest dodanie kilku kropel gliceryny do wody wykorzystywanej do mycia okien. Gliceryna tworzy na szybie ochronny film, zabezpieczający przed osadzaniem się wody, kurzu i innych zanieczyszczeń. Ponadto gliceryna ułatwia polerowanie okien i zapobiega powstawaniu smug na powierzchni szyb. Bez problemu kupisz ją za kilka złotych w niemal każdej aptece. Jeśli nie masz pod ręką tego specyfiku, możesz wykorzystać płyn do zmiękczania tkanin lub zimowy płyn do spryskiwaczy – w ich składzie znajduje się właśnie gliceryna. Prostą i szybką metodą jest również wykorzystanie do mycia szyb nabłyszczacza do zmywarki.

Jesteśmy mobilni! Umów niezobowiązujący pomiar lub prezentację 720 814 814